Letecké hodinky

První hodinky pro piloty byly vyrobeny v roce 1904 a pocházely ze slavné hodinářské dílny Cartier. Hodinky byly výrobcem označeny jako Cartier Santos - po jednom z prvních průkopníků evropského letectví Albertu Santos - Dumontovi. Tyto hodinky se ovšem zdaleka nepodobaly pozdějším leteckým hodinám a už vůbec ne těm, jaké známe nyní.

Asi nejznámějšími leteckými hodinkami vůbec jsou hodinky Longines Lindbergh pojmenované po Charlesu Augustustu Lindberghovi, ml. (4. února 1902 Detroit - 26. srpna 1974 Maui) známému také jako Lucky Lind nebo Osamělý orel. Charles Lindbergh byl americký letec, známý především prvním sólovým přeletem Atlantského oceánu v roce 1927.  Moderní vzduchoplavba postavila hodinářský průmysl před nové úkoly. Nepožaduje totiž jen odolnost a spolehlivost, ale žádá, aby mohla leteckého časoměru používati i k jiným účelům a to především k určování orientace. Továrny na hodinky Longines vyhověly tomuto požadavku letců a sestrojily nový vzor náramkových hodinek pro letce, které současně slouží i k určení slunečního úhlového času. Tyto leteckého hodinky vyzkoušel sám plukovník Lindbergh a nesou k jeho poctě i jeho jméno. 

Základními požadavky u leteckých hodinek byly především - přehlednost, přesnost a spolehlivost. Dobrou čitelnost i za tmy obstarával kvalitní luminiscenční nátěr číslic a indexů. Možnost nastavení (natažení a seřízení) hodinek i s rukavicemi zajišťovala masivní natahovací korunka. 

Zajímají mě a do své sbírky sháním především vojenské a leteckého hodinky značek Longines / Lindbergh, Weems. Lemania, Breitling, Omega, Zenith, Prim Orlík, Laco, Lange und Söhne, Eterna, Iwc Schaffhausen, Hanhart, Tutima, Ulysse Nardin, Panerai a jiné značky. Hodinky mohou být i nefunkční, nekompletní, či poškozené. Děkuji za Vaše nabídky.