Ostatní náramkové a kapesní hodinky, hodinářské nástroje, reklamní předměty, krabička a další


Ve své sbírce kapesních hodinek se zaměřuji především na hodinky z období Art Deca a Bauhausu, které se vyznačují jednoduchým designem, čistými liniemi a estetickou vytříbeností, bývají zpravidla jednoplášťové s tzv. ,,otevřeným pohledem na číselník,, a jejich plášť je zpracován z ušlechtilé oceli, případně i ve zlatém provedení. 

Vznik Art Deca sahá do začátku 20. století, kdy byla ve Francii značně rozšířena secese - se svými jednoduchými liniemi a křiklavou barevností. Vedle secese se začaly v architektuře prosazovat modernistické tendence a v umění nové moderní styly - především kubismus. Tyto trendy a jisté "šílení" společnosti po všem moderním, což bylo do jisté míry ovlivněno novými vynálezy a rozvojem průmyslu se skloubily v novém stylu, jež se poprvé prezentoval v roce 1925 v Paříži na slavné mezinárodní výstavě moderní uměleckoprůmyslové výroby Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes. Na této výstavě byly vystavovány užité předměty ovlivněné modernismem.

Předměty určené ke každodenní činnosti, jako například kapesní a náramkové hodinky, zapalovače, psací pera se vyznačovaly vysokým leskem, zjednodušenými liniemi a čistými barvami. 

Mezi moje nejoblíbenější značky kapesních i náramkových hodinek patří firma International Watch Co Schaffhausen jejíž historie se traduje od roku 1868, kdy americký strojař a hodinář Florentine Ariosto Jones založil ve svých 27 letech vlastní firmu na výrobu hodinek a začal mistrovsky kombinovat preciznost švýcarských hodinářů s novými americkými technologiemi. Továrna firmy byla postavena na řece Rýn ve švýcarském městu Schaffhausenu. Strategické místo u řeky využil Jones pro získání vodní energie pro své stroje. Továrna Iwc Schaffhausen tam stojí dodnes a vyrábí jedny z nejlepších hodinek na světě. Značka IWC má opravdu bohatou historii spjatou s pilotními hodinkami. Vůbec první pilotní hodinky Schaffhausen opustily manufakturu IWC v roce 1936. Jejich rysy jsou nezaměnitelné, hodinky s otočnou lunetou pro zaznamenání času vzletu a s antimagnetickým krokovým ústrojím. O čtyři roky později v roce 1946 přišlo IWC s hodinkami Big Pilot s osazenými kalibrem 52 T.S.C. a s číselníkem připomínajícím palubní přístroje v kokpitu. Velikost pouzdra byla neskutečných 55 mm.

Zajímají mě a do své sbírky sháním staré náramkové i kapesní hodinky, zejména značek: Omega (Seamaster, Speedmaster, Telemetre) Heuer (Carrera, Autavia, Monaco) Iwc Schaffhausen, Longines, Lemania, Eberhard, Movado, Universal Geneve, Wyler, Breitling, Minerva, Omega, Zenith, Heuer, Jeager LeCoultre, Patek Philippe. Hodinky s černým číselníkem, hodinky se stopkami, nadměrně veliké hodinky na ruku o průměru 37 - 45 mm, zajímavé kapesní hodinky zejména ve stylu Art Deco a Bauhaus. Mám zájem také o staré příslušenství k hodinkám (krabičky, původní řemínky, reklamní předměty, účtenky), hodinářské nářadí a součástky. Děkuji za Vaše nabídky.